Sep 20, 2010

KAARUSPAEL

Eelmise aasta koolitusel Käsitööga Tööle, üheks õpitud tehnikaks sai kaaruspael . See on 2 ja/või enama silmuse abil kootud pael. Kududa saab näppudel,kaarushargil või siis varrastel.
Esiemad kasutasid seda paela oma kampside ja kuubede kaunistamisel.Tuntuim on loomulikult mulgi pikk-kuub, kuid siinkohal tuleks mainida, et kaaruspael ei olnud üksnes punane, vaid on ka tumesiniseid, rohelisi ja kollaseid nöörtikandeid tehtud nende abil.Ka on see kaunistustehnika levinud üle Eesti, kuid enim siiski Lõuna-Eestis.
Oma kogemus ütleb, et u 1m kaaruspaela kudumiseks hargiga, kulub ca 1 tund.
Kaaruspaelast nöörtikandid kuubedel meenutavad sõdurisinelite kaunistusi. Neil oli ka praktiline omadus. Nöörtikandiga sai ära peita õmbluse kohti, mis muidu ei jääks kaunid.
Minuga on nii, et tahaks kohe peale oskuse omandamist, seda ka kasutada! Aga ega ma nüüd veel pikk-kuube ja kampsi tegema pole hakanud. Kahjuks! Ja praktiline vajaduski selle järele puudub. Küll on naissugu aga edev ja nii ma siis praktiliselt paningi oma valmiskootud kaaruspaelad edevusse ehk ehetesse.
PUNANEPRUUN


MUST


HÕBEDANE

ILUTAB!

1 comment:

  1. Tere, Eneli!
    Palun abi! Hädasti oleks vaja kaaruspaela tegemise ôpetust. Internetist ei leidnud, aga kas seal kursusel jagati mingeid materjale vôi oli ehk koguni raamat, kus ôpetus sees?

    ReplyDelete